Dev College Combo #2

Dnia 14 kwietnia 2018 miała miejsce druga edycja Dev College Combo. Było to całodniowe wydarzenie poświęcone najnowszym trendom w tworzeniu stron, aplikacji internetowych oraz gier przeglądarkowych. Każdy kto chciał rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu HTML5, JavaScript, Node.js, AngularJS, Django, Python, Symfony2 i wielu innych technologii był mile widziany. Agenda spotkania wypełniona została treścią poruszającą, z wielu stron, tematykę wytwarzania oprogramowania sieciowego: narzędzia front-end i back-end, projektowanie, testowanie, automatyzacja, użycie botów na social-mediach, zarządzanie zasobami i inne. Siedem prelekcji, jedna czterdziesto-minutowa przerwa popołudniowa, dziewięć i pół godziny intensywnej dev-zabawy.

Gospodarz

Dev College Combo jest organizowane przez Agencję Interaktywną Merixstudio. Założone w 1999 roku, studio webdevelopmentu, w chwili powstawania tego wpisu liczy 67 pracowników, ma na swoim koncie 168 zrealizowanych projektów outsourcingowych, 49 nagród oraz wyróżnień i 12 lat realizacji projektów z rynków zagranicznych. Specjalizuje się w tworzeniu funkcjonalnych i super-wyglądających aplikacji webowych, stron internetowych i gier HTML5. Moim zdaniem, to nie puste słowa – sprawdźcie ich stronę albo studium przypadku na temat agregatora kuponów zakupowych: GoDealla.pl

wewnątrz Merixstudio

Miejscem gdzie odbyło się wydarzenie była siedziba Merixstudio przy ulicy Małachowskiego w Poznaniu. Były pewne trudności z trafieniem, ponieważ biuro znajduje się na terenie ogrodzonym, do którego prowadzą dwie bramy. Jeżeli wybieracie się tam, to polecam kierować się do nich od strony sklepu Biedronka 😉

Przestrzeń należąca do gospodarza robi pozytywne wrażenie. Jest kreatywnie, kolorowo, ściany zdobią rysunki, wzory oraz masa zdjęć z różnego typu wydarzeń firmowych. Zdecydowanie czuje się, że dobra atmosfera i zgranie zespołu są filarami na których studio buduje swoją markę. Byłem zaskoczony ilością niewielkich, oprawionych zdjęć wiszących na ścianach w formie kolarzy, przedstawiających sceny ze wspólnych wyjść firmowych i nie tylko.

Co się działo

Poznań, miasto leżące ponad 300 km od Warszawy, wymusiło na mnie wielogodzinną podróż, co spowodowało, że byłem pierwszym uczestnikiem tego wydarzenia. Dało mi to okazję zobaczyć ostatnie organizacyjne zabiegi gospodarzy. Dodatkowo pomimo obowiązków, Anita Soczka znalazła kilka minut aby oprowadzić mnie po siedzibie i chwilę porozmawiać na tematy zawodowe. Niedługo potem zaczęli pojawiać się kolejni goście, a wraz z nimi możliwości wymiany doświadczeń zawodowych, wiedzy na temat technologii i pracy w innych firmach. Za sprawą doskonale wyposażonej przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku można było zintegrować się poprzez wspólną rozrywkę. Dwa telewizory z konsolami ps4, stół do piłkarzyków czy automat z klasykami sprawiały, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

pokój odpoczynku - Merixstudio

Część uczestników w mgnieniu oka wpadła na pomysł turnieju w fifę. Ja podłączyłem się do kolegów sprawdzających tytuły oferowane przez automat. Było miło, po tak wielu latach, znowu zagrać w MK3 na automacie, ramię w ramię ze swoim „przeciwnikiem”. Integracja zupełnie obcych sobie ludzi była natychmiastowa, parę minut od przywitania, rozmawiają ze sobą jak starzy znajomi, którzy nie widzieli się od lat.

Prelekcje

Wydarzenie było czymś pośrednim między konferencją, a spotkaniem (meet’upem) zwolenników danej technologi czy języka. Wszystkie wykłady i warsztaty prowadzone były przez gospodarzy. Początek należał do Pauliny Prokop i front-endu. Jej prelekcja o CSS Grid, zaprezentowała zastosowanie, różnice wobec innych podejść i narzędzi do pozycjonowania kontrolek oraz obiektów na stronach. Prowadząca przedstawiła wiele przykładów wraz ze źródłami, także prezentację można było potraktować jako mini wprowadzenie do narzędzia.

prelekcja - Maria Borowy

Następnie Marcin Majewski wraz z next.js, dał okazję do zapoznania się z React Server Side Rendering. Zwrócił przy tym uwagę na główną zaletę, jaką jest błyskawiczne dostarczanie strony do użytkownika oraz wady np. problemy z interpretacją stron tego typu przez boty pełzające, a tym samym gorsze SEO i pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Kolejna prezentacja autorstwa Marii Borowy na temat architektury informacji dostarczyła dawkę wiedzy, czym właściwie jest informacja i jak prowadzić proces projektowania przejrzystych, intuicyjnych stron i sklepów internetowych. Zwróciła naszą uwagę na osoby z niepełnosprawnością i metody przystosowywania aplikacji pod ich potrzeby. Zawarła studium przypadku – strony dla matek z małymi dziećmi, na której użytkowniczki spędzały mnóstwo czasu nim docierały do miejsca w witrynie do którego chciały trafić. Matki z małymi dziećmi są często przez dzieci odrywane od komputera. To powoduje, że sesje są długie i nieregularnie otwarte na stronach pośrednich. Dokładne poznanie grupy docelowej i jej wzorców zachowań pomaga w dostarczaniu wyższej jakości – wyjaśniała Maria.

Przerwa i „czym chata bogata”

Pierwsza część wykładów zakończona została dłuższą przerwą. Nie było obiadów ale nikt z gości nie narzekał. Gospodarze przygotowali wodę, herbatę, wiele rodzajów kawy. Stoły w pomieszczeniu do odpoczynku uginały się pod ciężarem słodyczy oraz owoców. Ten czas wykorzystałem na rozmowę z Marią Borowy wraz z kilkoma innymi uczestnikami, kontynuującą jej wykład. Dzięki temu dowiedziałem się o narzędziu Funkify, które jest wtyczką do przeglądarki chrome i pozwala symulować sposób w jaki nasza strona będzie postrzegana przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przez chwilę porozmawialiśmy też o kobietach w IT, o czym pisałem w poprzednim wpisie.

Po odpoczynku

Miłosz Kusiciel i jego wykład był zdecydowanie najbardziej naładowany dobrym humorem, lekką atmosferą oraz trafionymi żartami na temat przywar użytkowników portali społecznościowych. Z jego prelekcji można było się dowiedzieć w jaki sposób napisać skutecznego bota zdobywającego przyjaciół w sposób pozwalający uniknąć zablokowania konta wraz z przykładami jak na tego typu aktywności zarobić w sieci. Wiedza poparta dziesiątkami zablokowanych kont na fb – jak mówił sam Miłosz.

Piotr Nowaczyk rozszerzył naszą wiedzę z zakresu body leasing, co oznacza wypożyczanie programisty bądź menadżera wraz z programistą do innej firmy. Z jego prezentacji, uczestnicy dowiedzieli się na jakie trudności należy się przygotować. Problemy w komunikacji, początkowe spory w stylu „my konta oni” czy słabnąca więź wypożyczonego programisty z firmą-matką, trzeba wliczyć w koszty usługi. Oczekiwania klienta, że programista od razu będzie pracował ze skutecznością równą programistom od dawna realizującym projekt są często spotykaną sytuacją. Wykład był interesujący, a Piotr zdecydowanie posiada doświadczenie jako project manager.

O zaletach używania Redis w aplikacjach internetowych opowiadał nam Piotr Rybarczyk. Uczestnicy tego wykładu meli okazję zapoznać się z przedstawicielem baz NoSQL, w dodatku rezydującym w pamięci komputera bądź serwera – co znacząco przyśpiesza dostęp do danych. Prezentacja wypełniona była przykładami kodu odwołującego się do Redis’a, co pozwoliło nam dostrzec prostotę API.

Serię prelekcji zamykał wykład Doroty Niezborały poświęcony Selenium, Appium i testowaniu aplikacji. Rozpoczął się od wprowadzenia w świat testowania oraz wytłumaczenia podstawowych pojęć jakimi posługuje się tester w pracy. Prezentacja była w formie studium przypadku, gdzie mogliśmy prześledzić jak wygląda praca nad konkretną aplikacją. Dodatkowy plus za holistyczne przedstawienie testów dla środowiska mobile.

Programiści i pizza

Po zakończeniu części wykładowej nastąpiła część rozrywkowa. Gospodarz zapewnił masę pizzy oraz napoi w różnym stopniu wzmocnionych procentami. Przyjąłem z radością informację, że dostępne jest również piwo bezalkoholowe, wszak czekała mnie jeszcze podróż do Warszawy. Nie tak prędko jednak! Czas pomiędzy 15, a 17 poświęciłem na rozmowy z pozostałymi gośćmi spotkania oraz pracownikami Merixstudio. Rozegrałem również trzy mecze w piłkarzyki. Dobrze było spotkać się z programistami od których bije pasja, poznać narzędzia jakich używają i dowiedzieć się jak wyglądają zwykłe dni w pracy, oczami innych ludzi z tej samej profesji.

Każdemu mającemu styczność z technologiami internetowymi, mogę polecić to wydarzenie. Skala jest znacząco mniejsza od wielościeżkowych konferencji IT, za to wstęp zupełnie za darmo, wystarczy się zarejestrować jako uczestnik na stronie. Chętnie pojawię się w Merixstudio przy okazji kolejnej edycji Dev College Combo.

Dodaj komentarz