Spłacanie długu

Nadszedł czas, aby zacząć spłacać swój dług.

Dług programisty. O czym mowa?
Nie zależnie od tego jak dobrym fachowcem od klawiatury się jest, w pewnej chwili trafi się na problem, wymagający otworzenia okna przeglądarki w celu odwiedzenia Stack Overflow.
Przemilczę to, że proces przeobrażenia się w wirtuoza instrukcji wymaga przeczytania tysięcy wątków na tego typu forach.
Wtedy czerpie się ze źródła, zasilonego godzinami życia innych programistów. Programistów tych, którzy oddali nam przysługę zadając pytanie, nurtujące teraz nasze głowy. Programistów z drugiej strony, posiadających wiedzę i chęć udzielenia odpowiedzi, podzielenia się swoim kodem z innymi.

Contribution

Przez lata, Stack Overflow, społeczność zasilająca wiedzą to źródło, rozwiązała ilość moich problemów, przekraczającą zdolność policzalności. Ciekawe jak wielu nas jest… programistów ciemnej materii.
Jestem pewien, że odsetek ludzi oddających przysługę dzielenia się wiedzą jest rzędu pojedynczych procent (może 4,9%?), a przecież każdy ma potrzebę zasięgnięcia porady. Miliony linii kodu, każdego dnia, powstają tylko dlatego, że wystarczająca liczba ludzi ma potrzebę dzielenia się swoją wiedzą za darmo.
Trudno wyobrazić sobie, jak bogate mogłoby być to źródło, gdyby wszyscy oddawali przysługę. Jeszcze trudniej jest wyobrazić sobie świat, w którym nikt nie publikuje odpowiedzi na pytania innych. Którą wersję rzeczywistości Ty wybierasz? Ja zdecydowałem – moją odpowiedź właśnie czytasz.

Open Source – otwarty kod, tworzony przez ludzi z pasją, po godzinach, w domu. Zapłatą dla nich jest narzędzie, którego potrzebowali, a które oddają często za darmo społeczności. Zastanów się z jak wielu tego typu narzędzi korzystasz codziennie. Pewnie zdarza Ci się jeszcze narzekać, że są błędy i coś nie działa – mnie się zdarza 🙂

Przemyślałem również tę kwestię i wybrałem jeden projekt, który będę rozwijał, a bez którego nie wyobrażam sobie życia zawodowego i prywatnego.
Nie trzeba od razu zakładać własnego projektu open source, czy godzinami szukać odpowiedzi na pytanie obcego programisty z forum technicznego. Wystarczą małe kroki, a każde takie działanie poprzez oprogramowanie poprawiać będzie naszą codzienność.

Czujesz niedosyt?
Zapraszam do przeczytania materiałów, które zainspirowały mnie do działania:

devstyle.pl – nie izoluj się
Ghost who codes

1 komentarz

  • Myślałem, że to będzie wpis o długu programistycznym, tj. o legacy code. Czuję się wprowadzony w błąd! 😉
    Open source jest dobrą inicjatywą, często mocno wspieraną przez duże firmy, ale też często spotykającą się ze swoimi problemami – nie rzadko zdarza się, że guru programowania czuwający pieczę nad projektem nie zgadza się z Twoją wizją i dobre propozycje potrafią trafić do kosza.

Dodaj komentarz